Gruzja

DO ODWOŁANIA ZAWIESILIŚMY PRZYGOTOWYWANIE PLANÓW WYPRAW

Nasza usługa to:

  • Spersonalizowany plan zwiedzania na każdy dzień (w podziale na pory dnia) – z opisem i zdjęciami atrakcji.
  • Linki do rezerwacji (przeloty, przejazdy i noclegi) dla ustalonej liczby osób w ustalonych terminach.
  • Kosztorys wyprawy w podziale na: transport, noclegi, jedzenie, bilety wstępu.

 

Zwiedzanie Gruzji

Gruzja to malutki zakątek ziemi gdzie od mroźnych szczytów Kaukazu po gorącą pustynię na południu, oraz od urodzajnych winnic na wschodzie po nadmorskie kurorty na zachodnim wybrzeżu, stykają się ze sobą wschód z zachodem, nowoczesność z tradycją.

Gruzja jest kolebką bogatej kultury i tradycji, historii przenikającej na wskroś życie społeczne, kulturalne i religijne. To także kraina wina, tańca oraz śpiewu.

Podróż do Gruzji pozwala na własnej skórze odczuć słynną gruzińską gościnność, poznać ludzi dzięki którym można nauczyć się radości płynącej z obcowania z innymi. Czy to bawiąc się na gruzińskiej suprze, podróżując lokalnymi marszrutkami, czy też zaglądając do prastarych monastyrów mamy okazję zajrzeć w duszę ludzi, którzy kształtują ten niezwykły kraj.

Więcej na blogu:

TAJEMNICZE DROGI GRUZJA

Gdzie do Gruzji ? Skorzystaj z naszego planu:

Dzień 1 Przelot i Kutaisi

Dzień 2 Mestia

Dzień 3 Ushguli

Dzień 4 Okolice Ushguli /Mestia

Dzień 5 Mestia / Tbilisi

Dzień 6 Tbilisi /Mccheta, Upliscyche

Dzień 7 David Gareja

Dzień 8 Gremi, Alaverdi, Telavi

Dzień 9 Ananuri, Gruzińska Droga Wojenna, Kazbegi

Dzień 10 Wąwóz Truso

Dzień 11 Borjomi

Dzień 12 Wardzia

Dzień 13 Ogród Botaniczny, Gonio

Dzień 14 Galati, Kutaisi

Dzień 15 Przelot do domu

Plan może być zmodyfikowany według Twoich potrzeb.

 

Wyjazd do Gruzji w miesiącach: od maja do września

Rezerwacje i formalności: 2 miesiące przed wyprawą

Przybliżony koszt wyprawy na osobę z przelotem (bez opłaty za usługę Voyager Planner):  od 3,4 tys. złotych w zależności od dostępnych ofert przelotów i noclegów (z uwagi na duży udział kosztu przelotu ważna jest elastyczność w zakresie terminu wyprawy i wyprzedzenie w jej przygotowaniu).

Czas trwania wyprawy: 15 dni

 

Gruzja porady praktyczne:

Gruzja to kraj o bardzo zróżnicowanym klimacie. W górach może być zimno i leżeć śnieg, na południu mamy w tym czasie upały. Dobrze jest zabrać ze sobą śpiwór, nawet jeżeli nie planujemy zabierać ze sobą namiotu.  W większości guesthousów jest pościel, jednak w górach często jest naprawdę chłodno. Przydać się może cieplejsza bluza i kurtka przeciwdeszczowa, zwłaszcza w okolicach Swanetii i Kazbegi. Dobrze zadbać o buty – nie musza być typowo „górskie” jeżeli nie planujemy forsownych trekkingów, ale ważne aby były wygodne i sprawdzały się w trudniejszym terenie.Nad morze oczywiście zabieramy kostium kąpielowy. Okulary przeciwsłoneczne i krem z silnym filrem przydadzą się zarówno nad morzem jak i w górach. W Batumi dobrze jest mieć plastikowe buty (do kupienia na miejscu) do wchodzenia do wody gdyż zarówno plaża jak i dno są kamieniste.

Dobrze jest zabrać ze sobą coś co można zostawić w prezencie gospodarzom domów w których nocujemy, kierowcom. Tradycyjnie mogą być to pocztówki z Polski, magnesy, dobrze też zabrać ze sobą pendrivy wypełnione polską muzyką – można wymienić je na gruziński repertuar;)

Gruzja to bardzo otwarty na turystów kraj. Dobrze jest komunikować się językiem rosyjskim, choć u młodszego pokolenia do obiegu wchodzi także użycie języka angielskiego. Pomimo to dobrze jest opanować parę zwrotów w języku gruzińskim. Nie należy bać się sytuacji kiedy jesteśmy zapraszani, choć dla nas może wydawać się to dziwne, tam jest na porządku dziennym. Prawo gościny jest równie święte co prawo zemsty – na szczęście nawet świętsze!;) Nie oczekujmy jednak, że dzięki uprzejmości i gościnności wszystko otrzymamy za darmo, niegdyś Gruzja słynęła z gościnności i dzielenia się ostatnim chlebem z podróżnymi – jednocześnie słynęła jako miejsce napadów i rabunków… Teraz te drugie ustały, a za pierwsze zapłacimy symbolicznie w każdym guesthousie. Więcej porad w szczegółowym planie wyprawy.

 

Gruzja ceny orientacyjne przykładowych produktów i usług w złotych (na podstawie cenynaswiecie)

Woda 1,5 litra  1,82; chleb 0,5 kg 1,52; posiłek dla jednej osoby w niedrogiej restauracji 28,5; piwo 0,5l 2,73.

W skład usługi plan wyprawy wchodzą:

Szczegółowy plan zwiedzania na każdy dzień z podziałem na 3 części (przedpołudnie, popołudnie i wieczór) oraz wskazówki co i gdzie jeść.

Logistyka z podaniem:

Linku do rezerwacji przelotu (w obie strony),

Gdzie się budzimy (miejscowość) i co zwiedzamy (miejscowość),

Środek transportu między miejscowościami i na miejscu, jak (via internet / na miejscu) i z jakim wyprzedzeniem kupujemy/rezerwujemy transport.

Dokąd docieramy i gdzie nocujemy (strony noclegów do rezerwacji),

Budżet wyprawy - przybliżone koszty (w lokalnej walucie z przeliczeniem według estymowanego kursu) na każdy dzień w podziale na: noclegi, jedzenie, przejazdy, bilety wstępu / przewodnicy / transport na miejscu. Koszt przelotu tam i z powrotem, wiza i ubezpieczenie. Koszt wyprawy może ulec zmianie w trakcie dokonywania rezerwacji i w wyniku decyzji w trakcie wyprawy.

W ramach usługi (na życzenie Klienta) udzielamy pomocy (via Skype) w nawigowaniu na stronach rezerwacji.

 

Ushguli i okolice

Ushguli - spacer pod Ushb─Ö

 

 

 

 

 

Mestia, 

Mestia

 

 

 

 

 

Tbilisi

Tbilisi, sobór Trójcy Świętej

 

 

 

 

 

Mccheta

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Upliscyche

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

David Garedża

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Signagi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Telavi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ananuri

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kazbegi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wąwóz Truso

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Borjomi

 

Wardzia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Achalciche

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS

 

 

 

Batumi

Batumi Batumi Ali&Nino

 

Przykładowy dzień z plany wyprawy

Dzień 5. Mccheta Upliscyche Gori (opcjonalnie)

 

Przed południem       

Udajemy się na dworzec Didube (stacja metra Didube), gdzie bez trudu znajdziemy kierowcę który zechce wykonać z nami trasę Tbilisi – Mchceta - Upliscyche – Gori, (za około 75 lari od samochodu).

Zwiedzamy Mcchetę (na zdjęciu),

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

dawną stolicę i serce Gruzji. Miasto wpisane jest na listę UNESCO, znajdują się tu najważniejsze zabytki architektury gruzińskiej. Monastyr Dżwari  (VI w.) wzniesiony na wzgórzu z przepiękną panoramą na miasto i rzekę, katedra Sweti Cchoweli (XI w.), żeński monastyr Samtawro (od IV-XVI w.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

Po południu

Zwiedzamy skalne miasto – Upliscyche

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 – miasto powstawało od IV w. do późnego średniowiecza, jego kres położyły najazdy mongolskie. Stanowi unikalną mieszankę budowli przedchrześcijańskich (kult ognia) i chrześcijańskich, wraz z wpływami stylów Anatolii i Iranu.

Następnie jedziemy do oddalonego o 10 km. Gori, gdzie dla chętnych znajduje się muzeum Stalina, przed muzeum zobaczyć można wagon Stalina i dom, w którym się urodził.

 

Wieczorem

Powrót do Tbilisi, spacer krętymi uliczkami starego miasta, oglądamy katedrę Sioni, kościół Metechi malowniczo położony na wysokiej skale nad rzeką, Sobór Trójcy Świętej.

Można też skorzystać z relaksujących rytuałów od. Warto odwiedzić słynny „Chinkali house” cieszący się popularnością nie tylko wśród turystów ale wśród samych Gruzinów. Dobra okazja by spróbować pierożków chinkali, i nie tylko!wiedzając tbiliskie łaźnie.

 

Kierunki: