Meksyk śladami Majów

DO ODWOŁANIA ZAWIESILIŚMY PRZYGOTOWYWANIE PLANÓW WYPRAW

Nasza usługa to:

  • Spersonalizowany plan zwiedzania na każdy dzień (w podziale na pory dnia) – z opisem i zdjęciami atrakcji.
  • Linki do rezerwacji (przeloty, przejazdy i noclegi) dla ustalonej liczby osób w ustalonych terminach.
  • Kosztorys wyprawy w podziale na: transport, noclegi, jedzenie, bilety wstępu.

 

Zwiedzanie Meksyku

Wyobraź sobie szerokie karaibskie plaże, piramidy Majów i romantyczne, kolonialne kamienice. Oczami wyobraźni wędrujesz pewnie po kilku państwach, a może i kilku kontynentach. To teraz wyobraź sobie, że wszystko to mieści się w jednym kraju, a nawet na jednym półwyspie - zachęcam Cię do wyprawy na Jukatan.

Podróż do Meksyku to spotkanie z egzotyką, słońcem, pięknymi plażami, zabytkami, a przede wszystkim serdecznymi ludźmi, którzy zawsze chętnie Ci pomogą. Bądź otwarty na nawiązywanie nowych znajomości, skosztowanie lokalnej kuchni i wysokie temperatury. Nie przejmuj się bezpieczeństwem - Jukatan to jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Meksyku!

Proponuję budżetowy wyjazd dający możliwość zetknięcia się z meksykańską kulturą i obyczajami. Poznasz smak quesadillas, tacos i margarity. Odpoczniesz pod palmą popijając sok z kokosa, a dla ochłody wykąpiesz się w wodach najpiękniejszego morza na świecie. Zwiedzisz fantastyczne kościoły, wille i kamienice wzniesione przez hiszpańskich konkwistadorów, a jeśli tego mało to wyobraź sobie, że krótko po wschodzie słońca stoisz na szczycie jednej z piramid zbudowanych ponad 1000 lat temu i spoglądasz na roztaczającą się po horyzont dżunglę. To jak? W Drogę!

Więcej informacji na blogu:

Broke on the road

Gdzie do Meksyku ? Skorzystaj z naszego planu:

Dzień 1 Przelot / Cancun

Dzień 2 Valladolid

Dzień 3 Chichen Itza, Cenote Zaci

Dzień 4 Miasto Merida

Dzień 5 Merida

Dzień 6 Tulum

Dzień 7 Coba, ruiny Tulum

Dzień 8 Akumal

Dzień 9 Chetumal

Dzień 10 Playa del Carmen

Dzień 11 Isla Mujeres,

Dzień 12 Isla Mujeres,

Dzień 13 PLaya Norte

Dzień 14 Cancun

Dzień 15 Przelot do domu

Plan może być zmodyfikowany według Twoich potrzeb.

 

Wyjazd do Meksyku w miesiącach: od listopada do kwietnia

Rezerwacje i formalności: 3 miesiące przed wyprawą

Przybliżony koszt wyprawy na osobę z przelotem (bez opłaty za usługę Voyager Planner):  od 5 tys. złotych w zależności od dostępnych ofert przelotów i noclegów (z uwagi na duży udział kosztu przelotu ważna jest elastyczność w zakresie terminu wyprawy i wyprzedzenie w jej przygotowaniu).

Czas trwania wyprawy: 15 dni

 

Meksyk porady praktyczne:

Zabierz ze sobą dolary (euro akceptują tylko w niektórych punktach większych miast, o złotówce mało kto słyszał :) ). Pieniądze wymieniaj w kantorach lub bankach, nigdy nie korzystaj z propozycji korzystnej wymiany u osób prywatnych. Na lotnisku wymieniaj w dalszej części, bliżej wyjścia - tam jest taniej. Zamiast targania ze sobą pokaźnej liczby banknotów warto rozważyć wypłaty w lokalnych bankomatach. Sprawdź ofertę swojego banku lub poproś o bezprowizyjne  wypłaty na całym świecie. Bankomaty w Meksyku nazywają się Cajero automatico, popularne są firmy Banamex, HSBC i Santander.

Jukatan to bezpieczny region Meksyku. Niemniej warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zawsze przed skorzystaniem z usługi ustalaj cenę (szczególnie uważaj na taksówki), płać w lokalnej walucie. Należy unikać dzikich psów, najlepiej widząc takiego psa z daleka ominąć go, w miarę możliwości po dzielnicach mieszkaniowych podróżować taksówką (szczególnie w Tulum). Meksykanie to w większości ludzie pobożni, warto w czasie rozmowy powiedzieć, że jest się Polakiem, przypomnieć Jana Pawła II. Jest to ważne o tyle, że Amerykanie za wszystko przepłacają, my nie musimy :). Więcej porad w szczegółowym planie wyprawy.

 

Meksyk ceny orientacyjne przykładowych produktów i usług w złotych (na podstawie hikersbay)

Woda 1,5 litra 3,74; chleb 0,5 kg 7; posiłek dla jednej osoby w niedrogiej restauracji 18,30 w fast foodzie 21; piwo 0,33l 3,74.

 

W skład usługi plan wyprawy wchodzą:

Szczegółowy plan zwiedzania na każdy dzień z podziałem na 3 części (przedpołudnie, popołudnie i wieczór) oraz wskazówki co i gdzie jeść.

Logistyka z podaniem:

Linku do rezerwacji przelotu (w obie strony),

Gdzie się budzimy (miejscowość) i co zwiedzamy (miejscowość),

Środek transportu między miejscowościami i na miejscu, jak (via internet / na miejscu) i z jakim wyprzedzeniem kupujemy/rezerwujemy transport.

Dokąd docieramy i gdzie nocujemy (strony noclegów do rezerwacji),

Budżet wyprawy - przybliżone koszty (w lokalnej walucie z przeliczeniem według estymowanego kursu) na każdy dzień w podziale na: noclegi, jedzenie, przejazdy, bilety wstępu / przewodnicy / transport na miejscu. Koszt przelotu tam i z powrotem, wiza i ubezpieczenie. Koszt wyprawy może ulec zmianie w trakcie dokonywania rezerwacji i w wyniku decyzji w trakcie wyprawy.

W ramach usługi (na życzenie Klienta) udzielamy pomocy (via Skype) w nawigowaniu na stronach rezerwacji.

 

Główne atrakcje

Valladolid 

Convento de san Bernardino Caterdal de San Gervasio

Piramidy Chichen Itza, Cenote Zaci opcjonalnie Cenote Samula lub Dzitnup

 

Chichen Itza Cenotes Dzitnup Cenotes Samula

Ruiny Majów Ek Balam,

Ek Balam

 

 

 

 

 

Miasto Merida

Merida ratusz

 

 

 

 

 

Miasto Tulum, plaże.

IMG_5371

 

 

 

 

 

Ruiny Coba i Tulum

Coba (2) Tulum ruiny 2

 

Plaże Akumal

Plaża Akumal Plaża Akumal 2

 

Miasto Chetumal

Chetumal miasto

 

 

 

 

 

Miasto Playa del Carmen - centrum, plaża.

Bacalair - alternatywa Centrum Playa del Carmen Plaża w Playa

 

Wyspa Isla Mujeres, relaks na Playa Norte

Poc na hostel na zewnątrz Poc na hostel Playa Norte zachód słońca

 

Rowerowa wycieczka po wyspie Isla Mujeres

Iguana Pelicanos rowery Tortuganja żółwie

 

Plażowanie na PLaya Norte Isla Mujeres

Playa Norte (2) Playa Norte (3) Playa Norte (1)

 

Cancun, centrum lub Zona Hotelara

zona hotelara

Przykładowy dzień wyprawy.

Dzień 3. Chitzen Itza, cenote Samula, cenote Dzitnup

Przed południem       

Na dzisiaj proponuję zwiedzenie tego co powszechnie kojarzy się ludziom  z Meksykiem - Chichen Itza (na zdjęciu).

Chichen Itza

 

 

 

 

 

Od  7:30 rano w hostelu podają śniadanie. Jest smaczne i pożywne, jednak tego dnia musisz dobrze rozważyć czy chcesz wstawać o tej porze. My koło 8 rano wyjeżdżaliśmy do Chichen Itza, która uchodzi za jeden z symboli Meksyku. Jeśli jednak marzysz o zdjęciu słynnej piramidy bez setek turystów w tle, wyjazd o 8 to absolutnie ostatnia chwila. Koszt autobusu jest niewysoki (~50 mxn). Bilet wstępu kosztuje 160 mxn, jeśli chcesz odwiedzić muzeum, dopłacisz jeszcze 64 mxn. Kompleks jest wart uwagi i jest to tzw. must see w Meksyku, ale warunkiem koniecznym, żeby się nim zachwycić jest dotarcie tam przed zorganizowanymi wycieczkami amerykańskich turystów. Na terenie zwiedzanych ruin Majów rozstawiają się obwoźni sprzedawcy pamiątek. Jeśli masz potrzebę kupna jakichś gadżetów to polecam zrobić zakupy tutaj - jest wyjątkowo tanio i można się targować (w innych miejscach w Meksyku niestety będzie drożej). Kiedy skończysz zwiedzać, w oficjalnym sklepie z pamiątkami (znajdującym się vis a vis kas biletowych) kupisz bilet powrotny do Valladolid.

 

Po południu   

Po powrocie do Valladolid możesz wybrać się za miasto do pięknych cenot - Samula lub Dzitnup (na zdjęciu). Albo odwiedzić jeden i drugi, znajdują się bardzo blisko siebie ;)

Cenotes Dzitnup

 

 

 

 

 

W obu przypadkach musisz liczyć się z kosztem 65 mxn, aby tam się dostać musisz pojechać taksówką (odległość to około 7 kilometrów od miasta). Pamiętaj, aby zawsze przed wejściem do taksówki ustalić cenę (najlepiej rozmawiać po hiszpańsku, nie każdy kierowca mówi po angielsku).

 

Wieczorem    

Odpoczynek, spacer po centrum miasta.

 

Kierunki: