Anna i Marcin Nowak

DO ODWOŁANIA ZAWIESILIŚMY PRZYGOTOWYWANIE PLANÓW WYPRAW

Nasze pasje

Anna: Moją pasją są oczywiście podróże, interesuję się sztuką islamu, uwielbiam polskie góry, a także zwiedzać miejsca spoza utartych szlaków, z dala od wielkich, gwarnych miast. Cisza, spokój, nieskażona natura, dzika przyroda, zwierzęta, zapierające dech w piersiach widoki – to te elementy w podróży, których przede wszystkim szukam. Uwielbiam też w każdym miejscu na świecie, w którym dane jest mi być, zajrzeć do sklepu – nazwijmy to „osiedlowego”, żeby zobaczyć co stanowi podstawę codziennego funkcjonowania miejscowej ludności. Mariaż natury z tym, co stworzył człowiek jest dla mnie doskonałym motywem do ruszenia w podróż. Fantazyjne drzewa wcinające się w mury świątynne wspaniałego kompleksu Angkor Wat, czy majestatyczna Alhambra na tle ośnieżonych szczytów Sierra Nevada – dziedzictwo antropogeniczne i naturalne – tego poszukuję w podróży.
Marcin: Od zawsze interesowałem się mapami, wielkimi podróżnikami, odkryciami geograficznymi. Od dziecka moim ulubionym zajęciem było oglądanie map, podróżniczych książek i atlasów. Podczas podróży Świat oglądam przez szkło obiektywu, bo moją kolejną pasją jest fotografia i video. Rysuję też mapy, ilustruję trasy, jakie udało nam się razem z żoną przebyć i charakterystyczne zabytki widziane w danym miejscu. Uwielbiam miejsca przesiąknięte historią, dlatego tak chętnie zawsze wracam do Rzymu. Lubię podróże tematyczne, związane z konkretnymi postaciami, filmami, a nawet grami komputerowymi. Wciąż stawiam sobie kolejne cele – także te podróżnicze i staram się spełniać swoje podróżnicze marzenia. Jestem propagatorem świadomego podróżowania.

Anna i Marcin: Podróżujemy razem, wspólnie też prowadzimy bloga gdziewyjechac.pl. Zwiedziliśmy prawie 40 krajów i 50 miast.  Dwa razy do roku rzucamy nasze codzienne obowiązki i lecimy gdzieś daleko – urlop trwa wówczas ponad dwa tygodnie. W niemal każdy weekend staramy się lecieć lub też jechać nieco bliżej. Zwiedzamy wtedy Polskę albo też ciekawe europejskie miasta i miasteczka. Mamy zasadę, że jeśli tylko zdarzy się okazja, żeby gdzieś polecieć/pojechać, wybieramy miejsce, którego wcześniej jeszcze nie odwiedziliśmy. Innymi słowy – podróżujemy według reguły, iż dwa razy do tego samego miejsca się nie udajemy. Jak to jednak zawsze bywa, od każdej reguły istnieją wyjątki, i tak na przykład w Rzymie byliśmy już dobre pięć razy, a w Stambule trzy. Bo są przecież takie miejsca, do których nie sposób nie powracać.

Nasz życiorys podróżniczy

Anna: Lubię podróżować do miejsc, które przesiąknięte są długą historią, a jednocześnie zlokalizowane są w pięknym naturalnym otoczeniu. Lubię sztukę islamu, ponieważ jest ona mocno związana z motywami roślinnymi, jest misterna, kunsztowna, niezwykle precyzyjna i fantazyjna zarazem. Połączenie dzieła rąk ludzkich z niezastąpionym dziełem doskonałej natury, ten doskonały mariaż jest tym, co uwielbiam zwiedzać, oglądać, zapamiętywać. Ciekawią mnie ludzkie zachowania, reakcje, które są niemal identyczne, wszędzie na Świecie, nieważne gdziekolwiek byśmy nie byli. Bardzo lubię podróżować po Polsce, szczególnie są mi bliskie polskie góry – piesze wędrówki i gorąca czekolada po całym dniu marszu wypita w schronisku. Poza tym niezwykle bliskie są mi kraje basenu Morza Śródziemnego – zwłaszcza Włochy, a także kraje północnej Afryki. Męczy mnie leżenie na plaży i wygrzewanie się na słońcu. Odpoczywam tylko wtedy, gdy się przemieszczam – najlepiej pieszo.

Marcin: Podróżuję od dziecka – najpierw z rodzicami, potem z chórem, następnie w ramach praktyk studenckich (skończyłem geografię) a teraz z żoną. Najczęściej podróżujemy w dwójkę, choć zdarza się nam także zabierać w podróż najbliższą rodzinę, czy znajomych. W podróż zawsze zabieram aparat fotograficzny, czasem drona i dużo kart pamięci. Cieszą mnie wszystkie wyjazdy – zarówno te bliskie – po Polsce, ależ też dalekie – egzotyczne. Staram się z każdego miejsca „wyciągnąć” jak najwięcej, zobaczyć jak najwięcej, zapamiętać jak najwięcej. Uwielbiam planować wyjazdy, zawsze staram się żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Lubię duże miasta, interesuje mnie architektura i sztuka ale też przyroda – zwłaszcza ta endemiczna. W podróży lubię żeby te wszystkie elementy były obecne.

Anna i Marcin: Ruszenie w podróż jest doskonałą okazją do  zrozumienia tego, co w życiu jest najważniejsze. Wartości o których często na co dzień zapominamy, jakoś tak dziwnie zaczynają nam się znów objawiać podczas wędrówki. Zwłaszcza, gdy jesteśmy gdzieś bardzo daleko i zaczynamy tęsknić. Bo w podróży, paradoksalnie, najwspanialszym jest uświadomienie sobie, że przecież jesteśmy tak bardzo szczęśliwymi ludźmi, skoro mamy możliwość poznawać, dotykać, wąchać, smakować inne światy, inne kultury, a jeszcze by tego było mało, mamy gdzie i do kogo wracać. 

Do tej pory udało nam się być w następujących krajach: Indie, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Kambodża, Chiny, Japonia, Tunezja, Maroko, Gwatemala, Salwador, Izrael, Jordania, Grecja, Hiszpania, Włochy, Malta, Portugalia, Francja, Niemcy, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Turcja, Austria, Holandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Ukraina, Stany Zjednoczone.

Więcej na naszym blogu:

Gdzie wyjechać

Obecnie nie przygotowuję wypraw szytych na miarę
Obecnie nie udzielam konsultacji